Przed spełnieniem marzeń ciągle coś Cię rozprasza. Oto jak to zmienić…

Zdjęcie dla artykuły pt. Przed spełnieniem marzeń ciągle coś Cię rozprasza. Oto jak to zmienić…

Mogę wierzyć, że w życiu chodzi o coś więcej niż codzienną rutynę, czyli spanie, jedzenie, szkołę lub pracę oraz rozrywkę. Taka myśl przyświeca wielu osobom, motywując je do podejmowania różnych działań ku poprawie życia swojego i innych, ale brak konsekwencji wszystko rujnuje. Moje odczucia, moje przekonania, moja wiara nic nie zmieniają. Muszę to udowodnić. W przeciwnym razie to tylko myślenie życzeniowe. Poczucie posiadania racji i faktyczne posiadanie racji to dwa odmienne stany, które nierzadko występują niezależnie od siebie. Jeśli potraktowalibyśmy wszystkie słowa i obietnice poważnie, otaczający nas ludzie i my sami bylibyśmy mistrzami we wszystkich dziedzinach.

Niedotrzymana obietnica sukcesu i antidotum

Zdjęcie przestawiające harcerzy składających obietnicę.

Ile to razy obiecywaliśmy sobie lub innym taką lub inną pozytywną zmianę, żeby później o niej zapomnieć, poddać się lub po prostu zrezygnować? Wcale nie piszę tych słów, by zdyskredytować albo nawet zmotywować Cię – otóż nie tym razem. Pragnę zauważyć nierealną ilość zadań, wyzwań i obowiązków, których się podejmujemy każdego dnia. Jeśli jesteś ambitny, za pewne zdarza Ci się częściej niż innym przyjmować na swoje barki nadmiar zadań do wykonani. To normalne. Tutaj właśnie pojawia się prawdziwa okazja do realizowania swoich ambicji i… wybrania tylko najważniejszych dla Ciebie projektów, które chcesz ukończyć. Jeśli pragniesz szybszych efektów i skupienia się na zadania, wybierz ekstremalnie niewielką liczbę projektów, nad którymi chcesz pracować. To znaczy ile?

Koncepcja 30-dniowego wyzwania

Zdjęcie przestawiające 30-dniowy kalendarz.

Jeden projekt lub jedno zadanie, lub jedno życiowe osiągnięcie. Wyznacz termin, przed którym ukończysz projekt i pomocnicze tzw. „podterminy” (np. 25%, 50%, 75% wykonania zadania). Moją rekomendację stanowi równe 30 dni lub pełen miesiąc kalendarzowy – jak kto woli - na finalne ukończenie całego projektu. W tym czasie działają sumiennie, by uzyskać jak najwspanialsze rezultaty, a jeśli uznasz, że to nie dla Ciebie po prostu zrezygnuj, ale dopiero po obranym ostatecznym terminie. Lecz pozwól sobie przez 30 dni sprawdzać, czy praca nad zadaniem wpływa pozytywnie, czy może wywiera negatywny wpływ na Twoją produktywność oraz samopoczucie. Najlepiej by swoje postępy zapisywać, czy to na kartce papieru, czy na komputerze lub smartfonie. Pozwoli Ci to potem, sprawdzić, czy podjęte wyzwanie dało wymierne i oczekiwane rezultaty. Polecam 30-dniowe wyzwania jako wiarygodne źródło zbadania, czy rzeczywiście to, co chcieliśmy zawsze robić – regularne bieganie, pisanie, samodzielna nauka czy codzienna medytacja – faktycznie pasuje do naszego trybu życia, poziomu koncentracji, energii oraz ilości posiadanego w ciągu miesiąca czasu. Myślę, że warto spróbować.

Dlaczego 1 > 5, 10 czy 20?

Zastanówmy się teraz, dlaczego warto wybrać skupienie na jednym lub dwóch konkretnych projektach zamiast wielu nieokreślonych i słabo zdefiniowanych. Oto dlaczego warto mieć wiele zainteresowań, ale jedną pasję.

  Daj się rozpoznać innym

  Zdjęcie przestawiające mężczyznę i kobietę biegnących razem.
 • 1. Ludzie kojarzą nową osobę w swoim otoczeniu z tylko jedną lub dwiema cechami. Większość z nas pozoruje się na potrafiących wszystko, ale tak naprawdę nikt w to nie wierzy. Skupienie na swojej jeden lub dwóch pasjach pozwoli na zaistnienie w świadomości innych jako ten od "wędkowania" lub "programowania i blogger", a nie jako nic nie znaczący znajomy.
 • Lepszy specjalistą w swojej dziedzinie niż ekspert od wszystkiego

  Zdjęcie przestawiające profesjonalnego operatora kamery.
 • 2. Bo jak wiadomo: „Jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego”. To samo tyczy się często osób, ponieważ w obecnych czasach ilość wiedzy jest tak horrendalnie ogromna, że nikt nie ma nawet szansy przyswoić każdej nowej informacji czy faktu. Co więcej, ludzkość staje się coraz sprawniejsza w wytwarzaniu danych, co nasili trend nadmiaru wiedzy. Odpowiedzią wydaje się ścisła specjalizacja w wąskie dziedziny i zostanie w tejże poddziedzinie ekspertem. Dlatego pozostań przy niewielkiej liczbie osobistych projektów.
 • Dostrzeżesz rezultaty szybciej

  Zdjęcie przestawiające mężczyznę wskazującego na poprawiające się rezultaty.
 • 3. Jeśli chcesz uniknąć braku widocznego postępu, wybierz skupienie na jednym, dwóch projektach. Pracując nad mniejszą ilością zadań, oszczędzisz sobie czasu i energii na ciągle pływania umysłem od jednego zadania do kolejnego i jeszcze kolejnego, a potem z powrotem. Wiesz przecież, że posiadasz tylko 24 godziny w ciągu doby, a minimum 8 godzin powinien zajmować Ci sen. Odejmując czas na pracę, transport z i do pracy, czas ze znajomymi oraz rodziną, pozostaje naprawdę ułamek początkowej wartości. Dzieląc tę niewielką ilość czasu na jeszcze mniejsze odcinki, pozbawiamy się możliwości dostrzeżenia widocznych rezultatów naszych działań, a te są nam potrzebne, by podtrzymać zapał do pracy. Dlatego pozostań przy niewielkiej liczbie osobistych projektów.
 • Osiągniesz wewnętrzy spokój, a może i szczęście…

  Zdjęcie przestawiające kobietę podziwiającą zachód słońca.
 • 4. Jeśli jednak mimo tego wszystkiego, wolisz brylować wśród znajomych - rozważ następujący dylemat. Sensowniej skupić się na swoim 1) wnętrzu, uczynić je bogatym i wypełnionym mądrością oraz samoświadomością czy 2) skupić się na świecie zewnętrznym, gdzie nie mamy praktycznie wcale kontroli, a dominują wartości niezależne od nas i zupełnie powierzchowne jak wygląd, duma czy przemoc. Nauki filozofii stoickiej głoszą pogardę dla takich rzeczy i zjawisk jak wartości materialne, brak kontroli, gniew, frustracja, żądza czy chęć zdobycia sławy. Stoicy tłumaczą ten fakt tym, iż prawdziwy spokój ducha człowiek może osiągnąć jedynie skupiając się na tym, nad czym posiada kontrolę. Nie jest to ani opinia innych o nas, ani żądza sławy, ani nawet własne ciało, ale tylko i wyłącznie nasza postawa wobec tego, co nas spotyka każdego dnia. Dlatego pozostań przy niewielkiej liczbie osobistych projektów.

Pobudźmy swoją kreatywność!

Zdjęcie przestawiające twarz pomalowaną wszystkimi możliwymi barwami.

Co jeśli jednak nie masz pojęcia od czego zacząć? Co jeżeli nie posiadasz dobrego pomysłu na to, co w danym miesiącu robić? Spróbuj rozbudzić swoją kreatywność oraz pomysłowość, wykorzystując rady zawarte w dalszej części artykułu. Zacznijmy od podstaw. Rutyna zabija kreatywność – to stwierdzenie słyszał każdy. Jednak co właściwie zwiększa kreatywność? Czy to nadmiar bodźców, który stanowi przeciwieństwo nudy? Odpowiedź brzmi: tak, ale nie tylko. Na stanie się bardziej pomysłową osobą wpływa także: ilość snu odbytego w fazie REM (który dominuje przed przebudzeniem w przypadku prawidłowego 8-godzinnego snu), sposób przyswajania nowych idei (pomysłu zaprezentowane w ciekawy sposób zostają lepiej zapamiętane, a dzięki temu stymulują kreatywność – nużący przekaz zabija kreatywność), zdolność skupienia uwagi na rozważanym pomyśle (im lepsza koncentracja, tym większa szansa na dostrzeżenie nowych szczegółów i połączenie ich w pomysłowy sposób w nową całość).

Paradoksalne ograniczenia

Zdjęcie przestawiające rękę uwalniającą się z łańcuchów.

Co zaskakujące, nałożenie na człowieka ograniczeń sprawia, iż chce on za wszelką cenę z nich uwolnić. Działań, których nam zabroniono lub utrudniono do nich dostęp, stają się bardziej atrakcyjne i pożądane. Zakazany owoc smakuje najlepiej, a zakazana idea jest najdoskonalszą pożywką dla myśli. Umysł któremu dostarcza się, w budujący ciekawość sposób, nowych idei w ograniczonej ilości, głębiej analizuje owe koncepty, dzięki czemu powstaje więcej kreatywnych rozwiązań. Ograniczona ilość dobrej jakości myśli potrafi rozbudzić płomienną ciekawość, a zarazem pomysłowość. Zarówno 30-dniowymi projekty, o których wspominałem powyżej, jak i dawkowanie ciekawych idei pozwala zachować motywację, skupienie i ciekawość. Jednocześnie dać przedsmak tego, jak wygląda realizowanie takiego projektu czy wdrażanie danego pomysłu w życie przez dłuższy okres w przyszłości.

Podsumowanie

Podsumowując, w świecie pełnym wielozadaniowości i rozproszenia uwagi antidotum na wiele nieszczęść stanowi skupienie na jednym lub dwóch osobistych projektach, dedykując swoje wysiłki tylko im. Skorzystaj z 30-dniowych wyzwań, które pozwolą Ci wprowadzić pozytywne nawyki i przetestować nowe zainteresowania. Warto pamiętać o ustanowieniu sobie podterminów, by nie zboczyć ze ścieżki w międzyczasie i o zapisywaniu własnych postępów w trakcie trwania wyzwania. Jeśli jednak brakuje Ci pomysłów, skorzystaj z metod rozbudzania kreatywności takich jak: dłuższy sen (zwiększenie pobudzającego kreatywność snu REM), przyswajanie nowych fascynujących idei oraz skupieniu na swoich nowych pomysłach. I jeszcze jedno – powodzenia w realizacji tego, czego najbardziej pragniesz.

Dziękuję Ci za poświęcony czas i zachęcam do zapoznania się z innymi moimi artykułami. Pamiętaj, że swoją opinię zawsze możesz wyrazić w komentarzu pod wpisem. Jeśli interesuje Cię tematyka, którą poruszam, to koniecznie polub fanpage na Facebooku ;)


KOMENTARZE

Dodaj swój komentarz
Zdjęcie dla atykuły o tytule: Autorytety, umiar i czas na życiowe decyzje

Autorytety, umiar i czas na życiowe decyzje

Zdjęcie dla atykuły o tytule: Nieskończone szczęście jest niemożliwe. Jednak jest coś, co możesz zrobić

Nieskończone szczęście jest niemożliwe. Jednak jest coś, co możesz zrobić

Zdjęcie dla atykuły o tytule: Chcesz być lepszym człowiek? Zorganizuj… podróż do wnętrza siebie

Chcesz być lepszym człowiek? Zorganizuj… podróż do wnętrza siebie

Zdjęcie dla atykuły o tytule: 5 prostych trików, by wyglądać lepiej. Numer dwa Cię zaskoczy!

5 prostych trików, by wyglądać lepiej. Numer dwa Cię zaskoczy!

Zdjęcie dla atykuły o tytule: Jak zdobyć przyjaciół? Najpełniejsza analiza podręcznika kontaktów międzyludzkich

Jak zdobyć przyjaciół? Najpełniejsza analiza podręcznika kontaktów międzyludzkich

Zdjęcie dla atykuły o tytule: Punkt widzenia zależy od punktu… myślenia. Czyli o tym, jak widzimy „buzię w tęczu” i jak fryzjer leczy z lęku przed śmiercią

Punkt widzenia zależy od punktu… myślenia. Czyli o tym, jak widzimy „buzię w tęczu” i jak fryzjer leczy z lęku przed śmiercią

Zdjęcie dla atykuły o tytule: 9 skutecznych sposobów na motywację. Poznaj tajniki wiedzy o motywacji!

9 skutecznych sposobów na motywację. Poznaj tajniki wiedzy o motywacji!

Zdjęcie dla atykuły o tytule: Zaprojektuj sobie wymarzone życie! - czyli o wpływie środowiska i life designie

Zaprojektuj sobie wymarzone życie! - czyli o wpływie środowiska i life designie

Zdjęcie dla atykuły o tytule: 5 wspaniałych cech charakteru, które powinieneś w sobie wykształcić

5 wspaniałych cech charakteru, które powinieneś w sobie wykształcić

Zdjęcie dla atykuły o tytule: Dlaczego mając coraz szybsze komputery, doświadczamy coraz wolniejszego działania aplikacji?

Dlaczego mając coraz szybsze komputery, doświadczamy coraz wolniejszego działania aplikacji?

Zdjęcie dla atykuły o tytule: Dlaczego sławni ludzie są sławni? - czyli o teoriach zdobywania sławy

Dlaczego sławni ludzie są sławni? - czyli o teoriach zdobywania sławy