5 wspaniałych cech charakteru, które powinieneś w sobie wykształcić

Zdjęcie dla artykuły pt. 5 wspaniałych cech charakteru, które powinieneś w sobie wykształcić

Jakie cechy powinien posiadać doskonały charakter? Czy to altruizm, wierność, ostrożność i skromność? Może odpowiedzialność, odwaga, patriotyzm oraz śmiałość? Czy lepsze będą ambicja mądrość i szczerość? Otóż pragnę opisać 5 cech, które moim zdaniem stanowią o wielkość charakteru człowieka, posiadającego owe zalety. Wybór z każdej cnót postaram się odpowiednio umotywować, uzasadnić. Artykuł napisałem świeżo po przeczytaniu powieści „Atlas zbuntowany” Ayn Rand, co nieznacznie może wpłynąć na przekonania, które tutaj przedstawiam.

Po pierwsze szczerość, czyli zdolność do opowiadania się po stronie prawdy. Człowiek sam przed sobą powinien potrafić przyznać, iż ma szacunek do prawdy. Jednak uświadomienie sobie, iż rzeczywistość, a tym samym fakt ma priorytet ponad opinią, to dopiero połowa procesu. Całość stanowi przyznanie się przed sobą i przed innymi o tym zdarzeniu oraz co ważne wzięcie odpowiedzialność za ten fakt. Przyjęcie wszystkich konsekwencji zarówno tych pozytywnych jak i negatywnych.

Po wtóre odwaga, czyli umiejętność do przyznania przed światem tego, co według osądu naszego rozumu słuszne, a następnie czynienia tego. To zdolność do przyznania racji szczerości. Odwaga bez szczerości jest bezmyślną i pustą pewnością. Szczerość może wspomagać odwagę, ale nie stwarza jej bezpośrednio. Dlatego to cecha, którą warto w sobie wyrobić.

Na miejscu trzecim komplet powiązanych ze sobą cech, tworzący perfekcyjną całość: samodyscyplina, wytrwałość i nieustępliwość. Wszystkie z nich umożliwiają osiąganie wielkich celów. Samodyscyplina upraszcza wytrwałe dążenie do celów, a nieustępliwość chroni przed przeszkodami pojawiającymi się na drodze. Wykształcenie w sobie jednej z tych cech bezpośrednio wynika z przyswojenia wcześniejszej. Pierwsze zazwyczaj przychodzą nieustępliwość i pragnienie osiągnięcia celu, wywołanie przypływem motywacji, następnie samodyscyplina jako efekt zbudowania sobie systemu osiągania postawionych celów, a na sam koniec wytrwałość jako pomoc w trudnych chwilach.

Po czwarte umiar, czyli brak przesady czy niedomiaru. Polega na znalezieniu „złotego środka” w rozumieniu Arystotelesa. Ów antyczny filozof postulował, iż niedomiar danej cechy to zło, przesada to także zło – dobrem jest umiar. Tak jak niedomiar odwagi to tchórzostwo, zaś nadmiar to brawura. Nawet w przytoczonych cechach trzeba znaleźć równowagę i nie popadać w skrajności, które według doktryny arystotelizmu są złem, co potwierdza codzienne doświadczenie. Można się o tym przekonać, obserwując otaczający nas świat i poczynania ludzi zmarłych (w pamiętnikach, kronikach historycznych czy literaturze z przeszłości) jak i żyjących.

Ostatnią, ale nie mniej ważną cechą jest poznanie i uznanie własnej wartości. O tym jak trudno poznać swoją rzeczywistą wartość, nie trzeba chyba nikogo uświadamiać. Życie to wartość obiektywna, cel sam w sobie. Do życia potrzeba zaspokajać materialistyczne i intelektualne potrzeby, więc ich zaspokajanie tworzy pewną wartość. Zdolność produkcyjna (przedmiotów materialnych jak i idei) wyznacza zatem wartość danego człowieka. Nie stanowi to jedynego wyznacznika ludzkiej wartości, ale znacząco ułatwia identyfikację – nie twierdzę, że ludzka wartość jest wprost proporcjonalna do ilość zarabianych czy posiadanych pieniędzy. Pieniądz to wyznacznik konkretny, ale nie do końca obiektywny, jeżeli władze na walutą posiadają ludzie. To prawda, że postępują oni najczęściej racjonalnie, lecz jak wykazała ekonomia behawioralna, nie zawsze, gdyż mają tendencję do postępowania nieracjonalnego. Stąd pieniądz stanowi dobre przybliżenie ludzkiej wartości. Teraz najważniejsze: jakie korzyści daje znajomość własnej wartości? Zadowolenie ze swoich osiągnięć, realistyczny obraz swojego miejsca w społeczeństwie, pewność siebie, dumę i chęć powiększania własnej wartości. Dlatego twierdzę (za antycznym filozofem Arystotelesem): „Poznaj swoją wartość”.

Dziękuję Ci za poświęcony czas i zachęcam do zapoznania się z innymi moimi artykułami. Jeśli interesuje Cię tematyka, którą poruszam, to polecam zapisać się do newslettera. Pamiętaj, że swoją opinię zawsze możesz wyrazić w komentarzu pod wpisem


KOMENTARZE

Dodaj swój komentarz
Zdjęcie dla atykuły o tytule: Autorytety, umiar i czas na życiowe decyzje

Autorytety, umiar i czas na życiowe decyzje

Zdjęcie dla atykuły o tytule: Przed spełnieniem marzeń ciągle coś Cię rozprasza. Oto jak to zmienić…

Przed spełnieniem marzeń ciągle coś Cię rozprasza. Oto jak to zmienić…

Zdjęcie dla atykuły o tytule: Nieskończone szczęście jest niemożliwe. Jednak jest coś, co możesz zrobić

Nieskończone szczęście jest niemożliwe. Jednak jest coś, co możesz zrobić

Zdjęcie dla atykuły o tytule: Chcesz być lepszym człowiek? Zorganizuj… podróż do wnętrza siebie

Chcesz być lepszym człowiek? Zorganizuj… podróż do wnętrza siebie

Zdjęcie dla atykuły o tytule: 5 prostych trików, by wyglądać lepiej. Numer dwa Cię zaskoczy!

5 prostych trików, by wyglądać lepiej. Numer dwa Cię zaskoczy!

Zdjęcie dla atykuły o tytule: Jak zdobyć przyjaciół? Najpełniejsza analiza podręcznika kontaktów międzyludzkich

Jak zdobyć przyjaciół? Najpełniejsza analiza podręcznika kontaktów międzyludzkich

Zdjęcie dla atykuły o tytule: Punkt widzenia zależy od punktu… myślenia. Czyli o tym, jak widzimy „buzię w tęczu” i jak fryzjer leczy z lęku przed śmiercią

Punkt widzenia zależy od punktu… myślenia. Czyli o tym, jak widzimy „buzię w tęczu” i jak fryzjer leczy z lęku przed śmiercią

Zdjęcie dla atykuły o tytule: 9 skutecznych sposobów na motywację. Poznaj tajniki wiedzy o motywacji!

9 skutecznych sposobów na motywację. Poznaj tajniki wiedzy o motywacji!

Zdjęcie dla atykuły o tytule: Zaprojektuj sobie wymarzone życie! - czyli o wpływie środowiska i life designie

Zaprojektuj sobie wymarzone życie! - czyli o wpływie środowiska i life designie

Zdjęcie dla atykuły o tytule: Dlaczego mając coraz szybsze komputery, doświadczamy coraz wolniejszego działania aplikacji?

Dlaczego mając coraz szybsze komputery, doświadczamy coraz wolniejszego działania aplikacji?

Zdjęcie dla atykuły o tytule: Dlaczego sławni ludzie są sławni? - czyli o teoriach zdobywania sławy

Dlaczego sławni ludzie są sławni? - czyli o teoriach zdobywania sławy