5 prostych trików, by wyglądać lepiej. Numer dwa Cię zaskoczy!

Zdjęcie dla artykuły pt. 5 prostych trików, by wyglądać lepiej. Numer dwa Cię zaskoczy!

To w jaki sposób oceniają Cię ludzie na ulicy, w pracy czy w sklepie opiera się na Twoim wyglądzie. Obecnie większość kontaktów polega na krótkotrwałej, często jednokrotnej znajomości, podczas której chcemy wypaść jak najlepiej. Podpisywanie kontraktu biznesowego, sprzedaż produktu klientowi czy poznawanie nowych znajomych na imprezie. Tym, co łączy te wszystkie przypadki, jest właśnie ich przeloty, wręcz powierzchowny charakter.

Z tego powodu warto robić korzystne pierwsze wrażenie. W żadnym wypadku nie chodzi tu o oszukiwanie kogokolwiek. Naszym celem staje się aktywacja mechanizmów związanych z lubieniem u drugiej osoby. To, w jaki celu zostaną użyte te mechanizmy, zależy od moralności danej osoby. Dziś konkretnie zajmiemy się poprawą swojego wyglądu. Jaki związek ma atrakcyjność fizyczna z lubieniem?

Co na to stara dobra nauka, czyli czy wygląd się liczy?

Zdjęcie naukowca

Badanie na 180 uczestnikach różnej płci przeprowadziła badaczka Lucy Wattkins i Lucy Johnston. Zadanie badanych polegało na wcieleniu się w rekruterów do pracy zarobkowej. W tym celu analizowali fikcyjne CV i decydowali, czy kandydat bądź kandydatka nadaje się, czy nie nadaje na to stanowisko. Stworzono dwie wersje życiorysu zawodowego nieistniejącego pracownika: słabą merytorycznie i dobrą merytorycznie. Do każdej dołączono zdjęcie – atrakcyjne bądź przeciętne. W ten sposób powstały cztery grupy: 1) słabe CV i przeciętna atrakcyjność, 2) słabe CV i wysoka atrakcyjność, 3) dobre CV i przeciętna atrakcyjność i 4) dobre CV i wysoka atrakcyjność. Jakie były wyniki? Co nie stanowi zaskoczenia, najchętniej przyjmowano osoby o solidnie opracowanym i rzetelnym życiorysie zawodowym, nawet niezależnie od atrakcyjności. Jednak, gdy do słabego merytorycznie załączono zdjęcie osoby bardzo atrakcyjnej fizycznie, to sytuacja robiła się interesująca. Badani chętniej wybierali osoby o wysokiej atrakcyjności, traktując je bardziej pobłażliwie i uznając, że są bardziej kompetentne niż osoby o podobnym CV, ale przeciętnym wyglądzie. Wygląd liczy się w tego typu sytuacjach. W prawdzie rozsądniej jest przygotować się rzetelnie, lecz wcale nie zaszkodzi pomóc sobie dobrym wyglądem, jeśli coś się nam nie powiedzie.

Przyjrzyjmy się zatem 5 sposobom, które pozwolą wyglądać na bardziej atrakcyjnych fizycznie. Tak na wszelki wypadek lub do podniesienia własnego samopoczucia. Przejdźmy zatem do sedna i poznajmy sprawdzone sposoby na poprawienie swojej aparycji.

1. Popraw swoją postawę

Zdjęcie wysokiej zgrabnej kobiety

Każdy z nas widział kiedyś osobę ze skoliozą (skrzywieniem bocznym kręgosłupa), lordozą (nadmierne wygięcie kręgosłupa do przodu) lub kifozą (nadmierne wygięcie kręgosłupa do tyłu). Nie należy takich osób stygmatyzować, lecz przyznamy, iż wygląda to nieatrakcyjnie. Wiele słyszy się na temat wad postawy i tego, by dbać o swój kręgosłup. Mniejszość niestety do tych rad się stosuje, a szkoda, bo to naprawdę proste. Wyobraźmy sobie, czy wolelibyśmy jako partnera czy partnerkę osobę z wyprostowaną nienaganną postawą (wrażenie pewności siebie, dumny, odwagi) czy taką z wielkim garbem na plecach. Odpowiedź nasuwa się sama. Co zatem należy robić, aby mieć prawidłową postawę, wyglądać zdrowo i atrakcyjnie?

Fizjoterapeuci radzą [1]:
1) regularnie chodź na basen i pływaj – taka forma aktywności znacząco odciąża kręgosłup, gdyż w wodzie panuje wysoka wyporność;
2) utrzymuj prawidłową masę ciała – nadmierna waga prowadzi do przeciążenia szkieletu i pogłębiana wad postawy;
3) poświęcaj niewielką część dnia na aktywność fizyczną oraz rozciąganie – poprawi to stan Twojego szkieletu;
4) ubieraj odpowiednie obuwie - na stan stóp niekorzystnie oddziałują buty na wysokim obcasie lub zupełnie płaskie (takie jak baleriny czy japonki);
5) utrzymuj prawidłową dietę - istotne, by zawierała minerały w szczególności wapń i potas, oraz witaminy, z których najważniejszą jest witamina D3. W okresie jesienno-zimowym wiele osób cierpi na jej niedobory.

2. Uśmiechnij się

Zdjęcie uśmiechniętej kobiety

Tak to naprawdę takie proste! Uśmiechający się ludzie sprawiają wrażenie pogodniejszych, pozytywniej nastawionych do życia, optymistycznych. Jak wykazały badania [2], w sytuacji stresującej lub frustrującej nawet zmuszanie się do uniesienia kącików ust sprawia, że po pewnym czasie nasz nastrój samoczynnie się poprawia! Sprzedawcy, nauczyciele, mówcy czy inne osoby, których praca polega na kontakcie z ludźmi, doskonale rozumieją, że uśmiech to niezawodne narzędzie zawodowe. Rozluźnia atmosferę, powoduje przypływ sympatii wobec uśmiechającego się. Właśnie o to nam chodzi – zatem kąciki ust w górę i do dzieła. Na początek możesz uśmiechnąć się do 5 następnych osób napotkanych na ulicy. Poczujesz się bardzo miły, gdy niektórzy zareagują tym samym – polecam wypróbować.

3. Zadbaj o zdrową skórę

Zdjęcia olejków do pielęgnacji skóry

Naturalnie pojmujemy, że wypryski na twarzy, pryszcze i wągry nie wyglądają atrakcyjnie. Stanowi to niestety zmorę okresu dojrzewania, lecz u niektórych sytuacja wcale nie ulega poprawie z wiekiem. Na szczęście przemysł chemiczny dostarcza nam mnóstwo przystępnych cenowo środków, które w widoczny sposób redukują lub nawet całkowicie usuwają defekty skórne. Warto wydać te kilkanaście złotych miesięcznie, aby móc cieszyć się zadbaną, zdrową i atrakcyjną skórą. Ta uwaga trafna wydaje się w przypadku młodszych mężczyzn, którzy nie dbają o prawidłową pielęgnację tego organu (tak, skóra to organ chociaż trochę inny niż płuca, nerki czy serce). Warto zaopatrzyć się w krem nawilżający. Nie zaszkodzi także dieta z ograniczoną ilością cukrów prostych, wysokokalorycznych tłuszczów i soli. Dobrze sprawdzi się zatem spożywanie kilku porcji warzyw i owoców dziennie. Zdrowa zadbana skóra to oznaka zdrowego stylu życia, dbania o siebie, a tym samym atrakcyjności fizycznej.

4. Odwiedź swoje ulubionego fryzjera

Zdjęcie u fryzjera

Wizyta u Twojego fryzjera nie tylko sprawi, że Twoje włosy staną się eleganckie, ładne i zadbane, lecz pozwoli tymczasowo podwyższyć samoocenę. Jeśli nie wiesz, o co mi chodzi – przeczytaj ten artykuł. Jak często powinniśmy skracać włosy? To zależy od ich długości. Niektórzy eksperci modowi czy styliści podają, iż w przypadku włosów długich należy złożyć wizytę w salonie fryzjerskim, co około 12 tygodni, średnich – 6 do 12 tygodni, krótkich – 3 do 6 tygodni. Jeśli nie jesteśmy usatysfakcjonowani usługami obecnego fryzjera zamiast próbować w ciemno, lepiej zapytać znajomych o rekomendację. Wbrew obiegowym opiniom, częste obcinanie włosów nie prowadzi do ich szybszego wzrostu – to mit. Pozdrówcie swoich fryzjerów ode mnie!

5. Zadbaj o bielsze zęby

Zdjęcie porównawcze osoby o białych i żółtych zębach

Codziennie rano przed lub po śniadaniu i wieczorem po kolacji szczotkujemy zęby. Weszło nam to tak w nawyk, że nawet o tym nie myśli i nie stanowi to najmniejszego wysiłku. Ot takie machanie plastikowym patyczkiem z sztucznym włosiem na końcu, by zachować podstawową higienę jamy ustnej. Jednak co, gdyby pójść o krok dalej, słuchając zaleceń dentystów i dodatkowo nitkować i płukać wnętrze ust specjalnym płynem? Taka procedura, czyli szczotkowanie, nitkowanie i płukanie, znacząco zmniejsza ilość bakterii w jamie ustnej. W związku z tym próchnica oraz inne choroby zębów oraz dziąseł pojawiają się znacznie rzadziej. Nieświeży zapach z ust też z pewnością zniknie z naszych ust pod wpływem takich zabiegów. Nie stanowi to wcale czasochłonnego nawyki, bo zajmuje może 5-10 minut każdego ranka i wieczora, a eliminuje większość chorób zębów. Poza tym, jeśli wybierzemy pastę lub płyn wybielający (lepiej nie stosować dwóch specyfików wybielających naraz), to nasze zęby nabiorą odcieniu atrakcyjnej bieli. Z pewnością przyznasz, iż bardziej pociągający wydaje się partner lub partnerka o śnieżnobiałym oszałamiającym uśmiechu niż szczerbaty o żółtych zębach.

W tej kwestii przydatne jest również ograniczenie pokarmów i napojów przebarwiających szkliwo między innymi [3]: kawy, herbaty (w szczególności odmian zielonej i czerwonej), wina, jagód, buraków, kolorowych napojów słodzonych oraz barwionych słodyczy. Takie działania profilaktyczne są nie tylko bardziej efektywne niż zakup zabiegu wybielającego zęby, ale także o wiele tańsze. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na ten temat zapytaj swojego dentysty podczas najbliżej wizyty lub przeglądu okresowego.

Podsumowanie

Wykorzystując opisane w tym artykule sprawdzone metody, poprawisz znacząco swój wygląd. Konsekwentne stosowanie tych technik trwale podniesie Twoją atrakcyjność fizyczną, więc ludzie w sposób częściowo podświadomy będę Cię traktować lepiej. Tak jak wspominałem na początku, to od Ciebie zależy, w jaki sposób to wykorzystasz. Życzę jedynie konsekwencji w wprowadzaniu tych metod do Twojego życia.

Dziękuję Ci za poświęcony czas i zachęcam do zapoznania się z innymi moimi artykułami. Jeśli interesuje Cię tematyka, którą poruszam, to polecam zapisać się do newslettera. Pamiętaj, że swoją opinię zawsze możesz wyrazić w komentarzu pod wpisem ;)


Źródła

[1] - Zalecenia fizjoterapeutów dla zachowania prawidłowej postawy

[2] – "Grin and Bear It: The Influence of Manipulated Facial Expression on the Stress Response" Tara L. Kraft, Sarah D. Pressman, 2012

[3] - Blog dentystyczny shop-dent.net


KOMENTARZE

Dodaj swój komentarz
Zdjęcie dla atykuły o tytule: Autorytety, umiar i czas na życiowe decyzje

Autorytety, umiar i czas na życiowe decyzje

Zdjęcie dla atykuły o tytule: Przed spełnieniem marzeń ciągle coś Cię rozprasza. Oto jak to zmienić…

Przed spełnieniem marzeń ciągle coś Cię rozprasza. Oto jak to zmienić…

Zdjęcie dla atykuły o tytule: Nieskończone szczęście jest niemożliwe. Jednak jest coś, co możesz zrobić

Nieskończone szczęście jest niemożliwe. Jednak jest coś, co możesz zrobić

Zdjęcie dla atykuły o tytule: Chcesz być lepszym człowiek? Zorganizuj… podróż do wnętrza siebie

Chcesz być lepszym człowiek? Zorganizuj… podróż do wnętrza siebie

Zdjęcie dla atykuły o tytule: Jak zdobyć przyjaciół? Najpełniejsza analiza podręcznika kontaktów międzyludzkich

Jak zdobyć przyjaciół? Najpełniejsza analiza podręcznika kontaktów międzyludzkich

Zdjęcie dla atykuły o tytule: Punkt widzenia zależy od punktu… myślenia. Czyli o tym, jak widzimy „buzię w tęczu” i jak fryzjer leczy z lęku przed śmiercią

Punkt widzenia zależy od punktu… myślenia. Czyli o tym, jak widzimy „buzię w tęczu” i jak fryzjer leczy z lęku przed śmiercią

Zdjęcie dla atykuły o tytule: 9 skutecznych sposobów na motywację. Poznaj tajniki wiedzy o motywacji!

9 skutecznych sposobów na motywację. Poznaj tajniki wiedzy o motywacji!

Zdjęcie dla atykuły o tytule: Zaprojektuj sobie wymarzone życie! - czyli o wpływie środowiska i life designie

Zaprojektuj sobie wymarzone życie! - czyli o wpływie środowiska i life designie

Zdjęcie dla atykuły o tytule: 5 wspaniałych cech charakteru, które powinieneś w sobie wykształcić

5 wspaniałych cech charakteru, które powinieneś w sobie wykształcić

Zdjęcie dla atykuły o tytule: Dlaczego mając coraz szybsze komputery, doświadczamy coraz wolniejszego działania aplikacji?

Dlaczego mając coraz szybsze komputery, doświadczamy coraz wolniejszego działania aplikacji?

Zdjęcie dla atykuły o tytule: Dlaczego sławni ludzie są sławni? - czyli o teoriach zdobywania sławy

Dlaczego sławni ludzie są sławni? - czyli o teoriach zdobywania sławy